Vánoční playlist

26. prosince 2012 v 0:32 | Zdebra |  Hudba k poslechu
Asi bych vám měla popřát veselé Vánoce, ale já moc na tyhle fráze nejsem. A navíc už zbývá jen jeden den. A za týden to bude všude "šťastný Nový rok" a málokdo napíše "šťastný nový rok". A ještě předtím na fb všude budou chlastací statusy atd. Nevím, co na tom všichni mají. Bavit se dá i bez toho. A pokud někdo k zábavě potřebuje chlast, tak... nevím, jak to nazvat... tak... tak ho lituju?Ale zpátky k nadpisu... ano! Napsala jsem nadpis dřív než článek! Ale asi bude v obvyklé rubrice. A nebo se hodí do nějaké hudební? Nevím. Nečekejte tu nějaké obvyklé písničky. A ani ty moje nejposlouchanější. Jen takové moje letošní objevy nebo nově oblíbené... ale ne všechny, to by bylo na dlouho, než bych si vzpomněla a než bych je našla.

Teď mi tu zrovna hraje Sydämeeni Joulun Teen. Tak začnem touhle písní. A rozhodla jsem se, že sem asi videa vkládat nebudu, protože jsem si u starších článků všimla, že se to video nějak změnilo. A nebo i na jiných blozích. Nevím, čím to je. A pokud si na nějakej odkaz kliknete, tak aspoň si pak můžete pustit další doporučená videa. Ale i kdyby tu bylo video, tak byste si to mohli otevřít na youtube. Třeba u této písně mi zrak utíká na Heinillä härkien.

Minulý týden jsem byla v tescu a hráli tam vánoční písničky. To se mi ulevilo, že tam nehrají ty hnusy, co obvykle (až na jednu, z reklamy na cocacolu). A najednou tam hráli něco, co mi bylo povědomý. Znělo to jak Enya. A pak mi to půl hodiny znělo v hlavě a nakonec z ničeho nic mi to v hlavě docvaklo, že tu melodii vlastně znám od naší zlaté slavice... a vlastně i největšího zlatýho slavíka, čili duet. A svátky jsou. Ale doma mi to nedalo a musela jsem si najít i název v angličtině. A našla jsem. Na youtube bylo/je spoustu videí. Žádnej hlas se mi nelíbil. Pak jsem si vzpomněla na Gregorian, a najednou jak roluju, vidím Gregorian - The First Noel. Zkusila jsem najít, jestli to třeba nezpívala i Sarah Brightman, ale bohužel jsem nic nenašla.

Jistě taky víte, že jsem byla na vánočním koncertě Tarjuš, takže by tu mělo být i něco, co jsem si nějak víc oblíbila. No... každou skladbu v setlistu jsem si tak nějak víc oblíbila, jak to tak už bývá, když to člověk slyší živě. Ale největší skok u mě udělala píseň Jul, jul, strålande, jul. Tu sice už dřív zpívala, ale nějak jsem jí nevěnovala tolik pozornosti jako teď. Odkaz je sice jen na audio, ale určitě se dá doklikat i k nějakýmu videu. A taky jsem poznala další skladbu Ave Maria. Snad mi to nebude dlouho trvat, než to najdu, když jich Tarja zpívala už tolik. Super, našla jsem hned. Vánoční koncert je úplně jinej zážitek než metalovej. Člověk si to líp vnímá, když sedí a nemusí se starat o to, jestli mu třeba někdo nevyrazí zuby. Celkově určitě i Beauty and the Beat bude zapamatovatelnější. A ještě lepší je, když se nesmí fotit. Což bylo dobře, protože během těch dvou posledních písniček, kdy se mohlo, jsem stihla přes 90 fotek...

Zmiňovala jsem i Sarah Brightman, tak bych si měla vzpomenout na nějakou píseň. Hned na začátku alba A Winter Symphony je známá melodie od skupiny Abba v písni Arrival. Když se ozvaly bicí, tak jsem si začala představovat, jak by asi zněla metalová verze. Nejspíš to bylo tím, že jsem jaksi dlouho metal moc neslyšela. Spíš v mobilu v busu. Hm, na youtube jsem našla verzi od její sestry a Gregorian! Ale je těch písniček víc. Letos jsem si třeba od Sarah oblíbile ještě When A Child is Born. A nebo i od Gregorian. A škoda, že to Tarja nezpívala na koncertech, to by se pro ni hodilo líp než dřív. :D

A aby toho nebylo málo, tak Liv mě překvapila s Pie Jesu! A Tarja mi splnila sen, že jsem to slyšela živě. A ještě bych to chtěla slyšet i od naší zlaté slavice, tak snad příští rok se mi poštěstí a bude mít třeba vánoční koncert někde poblíž.

Nesmím taky zapomenout na Apocalipticu s jejich verzí Oh Holy Night! Tuhle znám taky od Lucie Bílé pod názvem Jen kvůli nám. Taky moc krásná.

Nevím, jak vám, ale mně se ještě líbí Jsou svátky od Káji Gotta. Jé, když jsem zadala do googlu "Karel G", tak mi našeptávač poradil "Karel Gott Lucie Bílá 1997". Ale o duetech jindy. Kdysi jsem Jsou svátky slyšela i od Vlasty Horvátha, ale to na youtube nejspíš není. Nevadí.

Když jsem na začátku zmínila Enyu, tak bych si mohla něco vánočního najít. Určitě se něco najde. Adeste, Fideles. Nahráno na youtube před šesti lety, tak by to tam mohlo i vydržet. To znám i od Tarjuš, ale bez hudby. Jednou mi to pouštěla Gabča, tak proto mě napadlo si to najít. Ale v tom vidu ještě na začátku mele nějakej moderátor, tak je potřeba si to posunout. A v našeptávači jsem viděla i Silent Night, tak bych si to mohla najít. A určitě si vygooglím, jestli nemá vánoční album. A vlastně... už dlouho si plánuju sehnat celou diskografii, tak bych mohla už začít. Jé, ona má narozeniny 17. května. To je den, kdy jsem byla poprvé v Německu. Teď jsem si vybavila, že když jsem ještě neposlouchala metal, tak jsem i něco od Enyi (jak se to skloňuje?) měla. Vybavilo se mi We Wish You a Merry Christmas. Ale teď jsem si pustila Silent Night. Nějakou tichou noc by to v článku chtělo. A mým snem je slyšet tuhle píseň ve Finštině. Tak snad se mi někdy poštěstí navštívit Finsko a Tarjin koncert zároveň.

Čekali jste nějaké metalové koledy? Na to si moc nepotrpím. Raději mám klidnější písničky než nějaké veselosti. Třeba rolničky jsem neměla ráda už od malička.
Teď si říkám, že bych sem nejradši dala každou vánoční písničku od Tarjuš. Jenže to by bylo přeplácané odkazama a to jsem nechtěla. To byste ani na jeden neklikli. Ale i tak si nejsem jistá, jestli vůbec někdo klikne aspoň na jeden. Možná se někdo najde.
Letos jsem si nějak rekordně přehrála CD Henkäys Ikuisuudesta. Jak původní verzi z roku 2006, tak i reedici. Booklety jsou sice stejný, ale jeden je v angličtině (ten z 2006) a druhej ve finštině (ten z 2010 koupenej v Německu v kostele).

Nakonec jsem přece jen dala článek do rubriky Hudba k poslechu.

A co vy? Jaké jsou vaše oblíbené vánoční písně?

Dodatek: Tak nakonec se nějakej metal konat bude... Vzpomněla jsem si na Doro a zkusila jsem hledat, jestli nemá něco vánočního. Mery Metal X-Mas. (nevím proč, ale nějak tu zkratku nemusím)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Doporučuji:
_____________________________________________________________________________