Já a programování

3. července 2013 v 14:25 | Zdebra |  Zpátky do minulosti
Vše začalo "dávno", v době, kdy jsem se rozhlížela po blog.cz. Tam sice o programování nikdy nešlo, ale občas bylo potřeba zasáhnout do html kódu v podobě klikací ikonky. Bylo to tuším, když jsem byla ve druháku. Při zobrazení jakéhokoliv html kódu jsem se zhrozila a radši jsem tu směs písmen zavřela.Asi o půl roku později jsem si na internetu našla stránku se základama html a něco jsem se naučila. Všechny tagy jsem si samozřejmě nepamatovala. Jen na zvýraznění textu, nadpisy a odstavec. Ostatní jsem si ale uměla vyhledat a to je v dnešní době základ - vědět, kde hledat (pokud samozřejmě člověk ví, co hledá a nikdo ho nenutí hledat něco, čemu nerozumí).

Jednou jsem se zkusila podívat i na css, ale to jsem vůbec nepochopila, tak jsem se o to ani nesnažila. U php to samý a u dalších programovacích jazyků taky.

Čas plynul a nakonec nebylo potřeba vkládat klikací ikonku pomocí html kódu (i když určitě to někdo dělá doteď), protože stačí vložit obrázek, kliknout na něj a vložit odkaz normální cestou. Před maturitou jsme v ICT začali probírat www stránky a naučili jsme se nějaké ty základy. Samozřejmě mi to šlo snad nejlíp z celé skupiny, když jsem se to už učila (stejně jako práce v Photofiltru). Zapamatovala jsem si toho už trošičku víc, ale pořád jsem si to musela hledat. Ale pořád jsem neuměla vytvořit normální stránku s menu, jako známe teď. Napadlo mě to zkusit přes tabulku, ale nezkusila jsem to.

Opravdový začátek

A o rok později jsem se přihlásila na rekvalifikační kurz (no, přihlásila jsem se v zimě, ale byl až v červnu) a to jsem si všechny ty základní kódy už zapamatovala. Odkazy, obrázky, odrážky, tabulky a mnoho dalšího. A jako bonus - css styly! A hned jsem je pochopila! Sice ze začátku jsem nechápala, o čem je řeč, ale stačil pak názorný příklad a už to bylo. Konečně se mi podařilo vytvořit první vzhlednou (opak nevzhledné) stránku! A pak suomi.php5.cz. To byla moje první kompletní stránka. A vidím, že to má doteď nějakou návštěvnost!

Formuláře v html mi moc nešly, protože to už pak bylo u php a to neumím doteď. Ale jinak mi nedělá problém nějakej script upravit nebo použít (ukrást). Jen musí být moc jednoduchej. A to je asi vše, co jsem se tam naučila. Takže nic, čím bych se mohla živit, protože php neumím, javascript jsme neprobírali a redakční systémy už vůbec ne.

Redakční systémy

V létě 2011 jsem registrovala VoA cz na ic.cz, což byla chyby, protože je to pomalej server plnej výpadků. Hledala jsem nějakej vhodnej a jednoduchej redakční systém. Blog.cz totiž nebyl na stránky moc vhodnej. Zkusila jsem wordpress. Dlouho se to kopírovalo na server, dlouho mi trvala instalace, dlouho mi trvalo nastavit tam nějakej vzhled a nakonec to trvalo dlouho smazat! Tak to bylo moje první setkání s wordpressem.

Zkusila jsem nějakej jednodušší, kde se mi sice podařilo nastavit design (sice trošku jinak, ale byl nastaven), ale každá stránka vypadala stejně a to jsem nechtěla. Vůbec jsem se tam nevyznala a příspěvky se vkládaly přes trošku jinej kód (tuším, že je i na wikipedii). Takže sbohem. A vrátila jsem se k wordpressu.

Tentokrát jsem si našla návod, jak si vytvořit vlastní šablonu. Doteď ten jednoduchej soubor mám někde schovanej. A začalo se konečně něco dít. Pamatuju si, že jsem se na to pořád dívala. Ale bylo to tak jednoduchý, že novinky na úvodní stránku se musely dávat ručně. To stejné pak u Leaves' Eyes CZ, kde se mi design líbil víc než u VoA. A pak jsem změnila design (ten je tam doteď) u VoA a ten se mi líbil víc.

Na rok 2012 se chystal u LE CZ novej design. To už jsem se zas někam o trošku dál posunula a našla jsem si kód, kterej zobrazí automaticky výpis novinek na úvodní stránce. A vytvořila jsem univerzální oddělovač, kterej se dá použít všude.


Zkusila jsem i nějaké to fórum, ale je to na mě složitý. Nakonec jsem přece jen našla mybb fórum, které se mi programovalo (nebo spíš upravovalo a nastavovalo) líp než phpbb, kde je toho příliš mnoho. Prozkoumala jsem i další, ale nešlo mi to tak.

Byl pokus i o nějakou galerii. Já jsem byla pro tu nejznámější, co používá i většina skupin. Dokonce jsem i nastavila a upravila nějakej ten vzhled, ale kolegyně to neuměly ovládat. A já jsem zas neuměla nainstalovat a nastavit jednodušší galerie. Takže zůstávám u wordpressu. Pokud teda někdy nějakou galerii budu potřebovat.

Nastala nějaká pauza, tak jsem si jen tak programovala stránky na procvičení. Nainstalovala jsem si wampserver, abych mohla vidět výsledky ve wordpressu, aniž bych to někam nahrávala. Velice užitečné. Pro ty, co nechápou, proč si to nemůžu prohlídnout rovnou - php prostě nefunguje pouhým otevřením souborů. Funguje jen na serveru.

Další stránky

Loni Ina měnila design na delain.cz a já jsem se jí zeptala, jestli bych si na procvičení mohla vyzkoušet to nakódovat. Tak jsem to rovnou udělala i na stránky. A tentokrát jsem se tam naučila dost nových věcí. Vyhledávací formulář, kterej jsem ale neuměla nijak vzhledově upravit; komentáře, co pořád nějak zlobily; stránky příspěvků, stránek, rubrik, tagů, vyhledávání atd; smíšená úvodní stránka (ale později jsem našla lepší způsob), kde byl nějakej ten úvod a výpis novinek i s perexem; vysouvací menu, které zlobilo ještě víc než komentáře a které bych teď udělala úplně jinak a jednodušeji a odkazy by tam nebyly ručně! Ale i tak jsem byla ráda, že se mi to povedlo a myslím, že obě strany byly spokojené.

Další stránky byly o skupině Tarot, kde jsem tentokrát design vytvořila já, takže to bylo jednodušší a menu už tak nezlobilo.
Později, tuším někdy na podzim nebo v zimě, ina udělala design na české stránky o skupině Sonata Arctica a ten design byl tak složitej, že mi vůbec nešel nakódovat a každýmu se to zobrazovalo úplně jinak. Udělala jsem to pak hrozně složitě, že jsem jako pozadí dala celej ten design a obsah měl pak určité rozměry, takže při delším textu by tam byl posuvník. Pak mě hodně dlouho zlobilo menu. A to kvůli jedné malinkaté nepozornosti! Měla jsem tam totiž dvakrát barvu textu a dlouho jsem se divila, proč se to nezměnilo! Ale nakonec to pak předělal někdo jinej a jinak.
Letos jsem nakódovala i novej design delain.cz, ale jelikož neumím dvojjazyčnou verzi, tak se toho ujal někdo jinej, když jsem byla v dubnu na koncertech. Byla jsem s tím spokojená, než jsem odjela, ale pak jsem ztratila chuť do programování, protože jsem neschopná. Dělám to složitě, protože neovládám php, abych to uměla jednodušeji. Hlavní je, že mi to moje to funguje a je to validní.

Fialová

Minulej týden jsem se dala do programování něčeho novýho, s čím jsem snad nejvíc spokojená. Výsledek uvidíte 17. srpna. Někteří to už viděli, abych věděla jejich názor. A jsem s tím nejvíc spokojená! Něco jste mohli vidět v minulém článku. Jen se bojím, že až se to přesune na stránky, tak to bude dělat neplechu. Ale stránka s oznámením "Under construction" to jistí. Na to už jsem přišla. Ale pomocí pluginu... Takže obsah stránek mezitím uvidí jen admini. Původně jsem chtěla jen upravit šablonu úvodní stránky, ale někteří by si stejně našli místo, kam se chodí kecat.
A nejdřív jsem se hrozně bála. Ale z minulé šablony jsem si něco vzala. Původně jsem chtěla jen nahradit obrázky designu novými, ale v kódu jsem se pak moc nevyznala, tak jsem začla od prázdného dokumentu. V té šabloně jsem si našla i kód do menu, abych si mohla vybrat až v administraci, co bude obsahovat (podobně je to i v blogu, jak si tam přetáhnete, co vše tam chcete). A jdou tam dát i externí odkazy, rubriky a stránky dohromady... Super! A já to celou dobu dělala ručně v šabloně! Možná bych zvládla i vícejazyčný stránky, ale to by se muselo začít úplně od začátu, protože by se muselo úplně všechno přeložit do angličtiny a podle id v adrese je tam toho přes několik tisíc... Stačí, že novinky jsou v angličtině.
Dále jsem si pohrála s komentářema, s menu a stránkováním. A doplnila jsem pár detailů, co v minulém vzhledu chyběly. A z této šablony nejspíš budu čerpat inspiraci pro další stránky. Ještě bych se chtěla podívat na mapu stránek (ale to by šlo i ručně, protože tam je hromada podstránek) a robots.txt. A to by už mělo být vše. Tak držte palce, ať se mi ty poslední dvě věci povedou.

Dodatek 5. 7. 2013:
A u té poslední stránky musím ještě poznamenat, že je to první stránka, se kterou si rozumí snad všechny verze Exploreru! Až na pár drobností u těch starších (podle IE Testeru), kde nezobrazují průhlednost v obrázcích (ty položky menu mají průhledný rohy; sice by to šlo přes css nastylovat, ale nechtěla jsem zbytečně dlouhej kód). A u pětky (kterou jsem ani nezažila, znám verze od šestky) se stránka nezobrazuje na středu, ale to nijak nevadí. Pokud někdo má IE 5, tak určitě na nějakým starým PC s malou obrazovkou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Morticia Lehtonen | Web | 5. července 2013 v 17:23 | Reagovat

Tak to gratuluju k úspěchům v programování! :-)
My se s wordpressem učili ve škole, takže něco umím, ale wampserver opravdu není můj kamarád. Byl by, ale po těch eskapádách, co jsem zažila, když jsem si to nainstalovala na svůj vlastní počítač, jsem na něj prostě zanevřela :-D
Jinak už jsem žádnou stránku dlouho nezkoušela naprogramovat, ale přemýšlím, že se o to zas pokusím. Na iinternetu je navíc hodně dobrých tipů a právě některé návody, o kterých ses zmínila ty, si asi taky zkusím vyhledat, ať neustrnu na místě :-)

2 Usylmä | Web | 5. července 2013 v 18:56 | Reagovat

Jo, koncerty jsou moc fajn, ikdyž je zima nebo prší. On je člověk asi stejně tak v euforii, že ho to ani nějak neovlivňuje :D Určitě dám Finsku pusu, hned jak vyjdem z trajektu! :D
A gratuluju k tvému výsledku v programování! Jak tak na to koukám, tak je to vlastně dost velký pokrok, to určitě potěší :-) (mimo to máš můj obdiv,protože programování a já, to jaksi nejde dohromady)

3 Zdebra | Web | 5. července 2013 v 23:40 | Reagovat

[1]: Mně právě wampserver přijde na provoz jednodušší než apache a další podobný programy, se kterýma jsem si nerozuměla. Ale v linuxu jsem s tím měla velikej problém, tak jsem si radši založila zkušební stránky. :D A aspoň můžu pak někomu průběžně ukazovat, jak to vypadá.
Pak se pochlub s výtvorem. :)

[2]: Přesně. Třeba na Moru si pamatuju, že pršelo, když hráli Arakain, ale jaksi si ten déšť už nevybavuju. Ale mám jednu pěknou fotku s tím deštěm.

A děkuju. Ono i když to ze začátku nijak nevypadalo, tak jsem se při dalším a dalším pokusu vždycky někam posunula. Jsem zvědavá, jestli někdy budu schopná umět aspoň částečně php.

4 vivienne | Web | 6. července 2013 v 20:22 | Reagovat

Gratuluji k úspěchu a píli :-) Já také tak trochu chtěla se něco z tohoto umění, ale nějak jsem se do toho pořádně ani nepustila, tak snad tyto prázdniny.

PS: k tvé otázce u mě na blogu, čtu hlavně ve vlaku, před spaním a navíc jsem byla nemocná, takže jsem přečetla první den nemoci 3 knihy :-)

5 Zdebra | Web | 6. července 2013 v 21:30 | Reagovat

[4]: Děkuju.
Tři knihy za den? Wow!

6 Anet | E-mail | Web | 28. června 2015 v 15:34 | Reagovat

Já se programování zkoušela naučit a můj mozek to prostě nebere. K novému eshopu potřebuju znát prestashop moduly a jejich programování, ale bohužel jsem to nezvládla a nechala profíkům. Ale nevzdávám se, programování chce jen svůj čas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Doporučuji:
_____________________________________________________________________________