Last.fm - 1. díl - základní informace a orientace na profilu

7. července 2014 v 15:59 | Zdebra |  Rady a návody
Hodně lidí má profil na hudební sociální last.fm. Spousta lidí ale neví, jak to funguje a o čem to vlastně je. Rozhodla jsem se proto napsat článek o tom, co vše tahle virtuální "věcička" umí.Byl rok 2008 a já jsem narazila v diskuzích na příspěvek o nějakém rádiu last.fm. Tak jsem se tam teda registrovala, ale nebylo mi jasné, jak to funguje, tak jsem to nechala být. O rok později mi kamarádka poslala odkaz na svůj profil a mně se to zalíbilo, že jsem se po několika pokusech přihlásila. Ihned jsem si pustila "rádio" s písničkama, které tam poslouchala.

Po pár posleších jsem zjistila, že je to omezené a můžu si tak poslechnout asi jen 30 písniček. Zajímalo mě, jaktože jich tam má přehraných víc. Ihned se mi dostalo odpovědi v podobě tzv. scrobbleru. Je to program, který si nainstalujete, vyberete si v něm přehrávač, který používáte (pokud není moc známý, musíte jej vybrat ručně - což většinu začátečníků odradí, když není v nabídce a nainstalují si kvůli tomu jiný program nebo si proti své vůli pustí WMP), a můžete poslouchat tak, jako jste poslouchali doposud. Jen se to bude zobrazovat na vašem profilu. Takže si nemyslete, že musíte poslouchat v prohlížeči.


Po čase poslouchání se začne rozrůstat vaše knihovna a statistiky poslechů. Za rok si třeba můžete v historii najít, co jste poslouchali třeba dnes. Statistiky jsou rozdělené do tří kategorií - Top Artists (nej umělci), Top Tracks (nej stopy - písničky) a Top Albums (nej alba - ale ty se zobrazí až po rozkliknutí nabídky Charts v horním menu. Dále jsou ty kategorie rozděleny podle časových úseků - Overall (za celou dobu), last 12 months (posledních 12 měsíců), last 6 months, last 3 months, last month, last 7 days (posledních 7 dní). Takže za pár let se můžou lišit statistiky u dvanácti měsíců a u celé doby.Pod profilem je Shoutbox, kde můžete ostatním zanechávat vzkazy. Např. narazíte na někoho s podobným hudebním vkusem a okomentujete ho, že má dobrý vkus. Pak vám odepíše na vašem shoutboxu (pokud teda bude chtít odepsat). Nechybí ani zprávy (kdyby někdo raději vedl soukromou konverzaci než veřejnou).

Do bočního menu si můžete dát info o sobě, různé blbinky v podobě obrázků nejhranějších alb, interpretů atd., návštěvnost. To jsou ale externí služby. Odkazy většinou získáte na jiných profilech. Můžete si tam i zapisovat navštívené koncerty. Dole v menu se zobrazuje poslední aktivita (např. o nově přidaných přátelích, nově "osrdíčkovaných" písničkách, potvrzení účasti na nějakém koncertu...). Hned pod tím se zobrazují přátelé. Vždy 6 náhodně.


Nechybí ani hledání nových přátel. Můžete je najít podle jména nebo přezdívky, ale také podle facebooku, googlu a yahoo!. Zobrazují se i lidé, které možná můžete znát. Zřejmě podle toho, s kým se tam přátelíte, tak to většinou budou přátelé přátel. Žádosti dorazí i na mail, takže se nemusíte bát, že vám někdo unikne (pokud na ten mail chodíte).


V bočním menu dále můžete najít události, kterých se účastníte. Nejdřív ale budete chtít vědět, jak je najít, že? Jednoduše v horním menu jako Events. Tam si můžete danou událost najít (pokud tam je), nebo si vybrat lokalitu či žánr. Nebo stačí kliknout na profil oblíbeného umělce a podívat se do událostí. Ne všechny tam jsou.

Dá se tam psát i něco jako články, takže u někoho můžete narazit na "Journals", to jsou většinou recenze z koncertů nebo alb. Je možné je i komentovat.

A úplně dole jsou komunitní skupiny (Groups), kterých jste členy. Ve skupinách můžete diskutovat se stejnými nadšenci na dané téma. Nebo třeba někomu poradit s nějakým problémem.


Nesmím zapomenout na jednu důležitou část profilu - kompatibilitu! Když vlezete někomu na profil, zobrazí se barevná přímka, která říká, jak jste hudebně kompatibilní. Nejlepší je červená. Můžete se tím třeba orientovat, když si vás chce do přátel přidat někdo, koho neznáte. Pod čárou se zobrazí pár nejposlouchanějších interpretů, co máte společných. Ze začátku, když je těch poslechů málo, se to nemusí zobrazovat. Chce to čas. Pod avatarem je odkaz na zprávu. Takže nemusíte pak ve zprávách usilovně přemýšlet, jak byla vlastně ta přezdívka toho člověka, kterýmu chcete napsat.To bylo představení last.fm profilu. Příště se budeme zabývat úvodní stránkou a dalšími funkcemi jako jsou např. neighbours, loved tracks, recommendations.

Máte už last.fm, nebo se teprve chystáte založit si profil? Či jste doteď nevěděli, proč byste ho měli mít? Nebo nechcete mít profil vůbec? Co si o tom myslíte?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Šukatérka | Web | 8. července 2014 v 21:34 | Reagovat

Tohle je velice dobrý článek. A výborně napsaný, je dobře, že jsi ho vydala =)
Přiznám se, že jsem myslela, že jsem o něco menší analfabet, protože o tomhle webu slyším prvně, ale aspoň jsi mě zasvětila do jeho tajů =) Možná se to ještě bude hodit...

2 vivienne | Web | 13. července 2014 v 15:30 | Reagovat

Výborný článek, který mi dosti pomůže :-)

3 Amaranthes | Web | 17. července 2014 v 13:01 | Reagovat

Tohle se mi nejspíš bude hodit. Profil tam mám, nepamatuji si heslo, ale pamatuji si, že mi to tehdy přišlo docela dost nepřehledné. Ale jak vidím, věcí to umí docela dost. :-P

4 Zdebra | Web | 18. července 2014 v 12:15 | Reagovat

[3]: Jo, všimla jsem si, že tam máš profil, ale asi žádnej poslech. Tak takhle aspoň zjistíš, jak to funguje. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Doporučuji:
_____________________________________________________________________________