Chcete pravopisný koutek?

27. srpna 2014 v 8:59 | Zdebra |  Ankety
Jistě jste si všimli v menu nové ankety, že? Už delší dobu uvažuju o nějakém tom pravopisném koutku. A v poslední době víc a víc kritizuju pravopisné chyby (nejen) na FB. Jenže tam s tím nic neudělám, když každej kašle na pravopis, a je jim jedno, jak ta směsice písmenek vypadá.Tím ale neříkám (nepíšu), že jsem nějakej vševěd. Určitě taky dělám nějaké chyby. Např. teď jsem omylem napsala "vševět". Hrůza! Vždycky, když si u sebe všimnu nějaké písemné chyby, bych se nejraději zahrabala. Ale těmi chybami, které nevědomky dělám, jsem myslela chyby, o kterých nevím, protože mě nikdo na ně neupozornil. A tím nemyslím nářečí (např. v předchozí větě bych řekla "těma chybama") nebo nějakou tu mluvu. Prostě gramatiku.

Možná se i v tom hledání pravopisných chyb vyžívám. K diskuzi položím pár otázek:
 1. Uvítáte tuhle rubriku?
 2. Máte nějaké problémy s gramatikou, a neustále děláte ty samé chyby? Pletou se vám nějaká pravidla pravopisu?
 3. Dbáte na pravidla pravopisu, nebo vám je jedno, jak píšete?
 4. Vadí vám, když někdo nedodržuje pravopis? Vadí vám to i v cizích jazycích?
 5. Z kterých chyb nejčastěji máte "osypky"?
 6. Jak reagují lidé ve vašem okolí, když je opravíte?
 7. Nezabloudila nějaká chyba do tohoto článku? (Jen tak pro jistotu. Stát se to může.)
 8. Vadí vám i špatně formátovaný text?
Je jen na vás, jestli odpovíte. Není to povinné. Ale budu ráda, když se zapojíte. Pomůže mi to k inspiraci, o čem psát. Snad se mi bude dařit to vysvětlit nějak zjednodušeně. Ale ještě jste si nic neodhlasovali, tak nevím, jestli rubrika vůbec bude.

A aby to bylo fér, tak odpovím na otázky i já:
 1. Samozřejmě tuhle rubriku uvítám. Budu mít o čem psát, a snad by hodně lidem pomohla. A blog by měl i nějakej další smysl.
 2. Těžko říct. Určitě mám nějaké ty mezírky. Např. váhám, jestli napsat "jakto" nebo "jak to". Logicky mi "Jakto" ve smyslu "Proč?" přijde vhodnější než "Jak to.", což by se mi spíš hodilo do věty např. "Jak to funguje?"
 3. Když už jsem se jednou pravopis naučila, tak bych ho měla dodržovat všude. Ne jen pro blaho češtinářů, jak to dělá většina lidí.
 4. Samozřejmě mi to vadí. A v cizích jazycích taky.
 5. Hm, v poslední době si s Inou děláme srandu, když někdo píše patvary číslovek. Např. 5ti, 5-ti, 5tý, 5-tý, 100tý, 7-letý atd. Lidi nejsou blbí, aby si dosadili správnou koncovku! Nebo snad jsou tak blbí, že by "Po 14 dnech" četli "Po čtrnáct dnech"? Nebo mi i vadí, když někdo místo 100 % napíše 100%. Větu "Vím to na 100%" bych četla "Vím to na stoprocentně". Oči mi rvou i výrazy "kdyby jsme, by jsi, by jsem" atd. A nakonec musím zmínit záměnu ji/jí, ni/ní, moji/mojí. To si pletou lidi většinou z Čech. U Moraváků jsem si toho nikdy nevšimla. Nejspíš proto, že místo "ji/ni" můžou říct "ju/ňu". A nesmím zapomenout na mezery před interpunkcí, a nebo naopak psaní bez mezer za interpunkcí!
 6. Raději jsem s opravováním přestala, protože mě vždycky lidi akorát seřvali, co si to dovoluju, že nejsu jeho učitelka a další podobný žvásty. Je to jejich vizitka, jak píšou.
 7. Tuhle odpověď nechám na někom, kdo je větší "analytik".
 8. Jo! Vadí mi, když text není zarovnanej do bloku. Vadí mi odstavce s číslama nebo spojovníkama na začátku místo číslování a odrážek. Vadí mi tučný nebo barevný text místo nadpisů. A naopak formát pro nadpis použitý na odstavce jen proto, aby byl text výraznější... A to mluvím jen v rámci formátování na blogu nebo ve wordpressu! Co teprv zarovnávání pomocí mezerníku ve wordu?! A ten otazník mi teď připomněl, že mi vadí, když někdo používá milión otazníků. A nebo otázku bez otazníků. Ale to patří už k jiné odpovědi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anička | Web | 1. září 2014 v 18:04 | Reagovat

Ahoj, určitě bych se ráda nechala poučit. Pravopisné chyby nejsou u mě výjimka. Největší problém mi dělají velká písmena.
Lidem ale chyby neopravuju, leda kdyby to byly fakt mega hrubky. Špatně naformátovaný text mi nevadí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Doporučuji:
_____________________________________________________________________________