Blecha Žofka

7. dubna 2015 v 18:55 | Zdebra |  Moje tvorba
Letos jsem se pustila do nějakého toho psacího tréninku. Když nepřipíšu něco do nějaké té dlouhé story, co už píšu i deset let (Kornoutkovic rodinka) anebo do té mé fantasy, co zatím nevím, jakou bude mít pořádnou zápletku, aby tam byly všechny klíčové postavy (hlavně, že mám vymyšleno, jak to dopadne a různé dialogy a scénky...) a nebo do nějakého tajného čehosi, co zatím nebudu rozebírat a nemám odvahu to zveřejnit, tak jsem si řekla, že by bylo dobré občas napsat něco kratšího. Je to souvětí dost srozumitelné? Pro jistotu jsem ty podstatné části dala do kurzívy, kdybyste si to chtěli rozebrat.

Začalo to, když jsem si na zkoušku sepsala nějakou tu malou povídku na téma nějakého titulku článku. Připsala jsem i pokračování, ale to jsem ještě nezveřejnila. Dokonce z toho asi bude něco delšího, protože hned mi v hlavě začaly vyskakovat nápady na nějaké pokračování a taky děj v minulosti. V ten stejný večer jsem zkusila napsat i nějaký ten drabble. To mě začalo bavit. Někdy se mi výsledky líbí, jindy to jsou slátaniny. Dokonce jsem zkusila i jeden v angličtině, ale to bylo moc... začátečnické? Věty typu "He was bla bla bla. She had blablabla. They...".

Napsala jsem i jednu pohádku o blechách, ze které se nejspíš vyklubala bajka. A tím se mi splnil sen - vždycky jsem chtěla napsat nějakou bajku. Tu si teď můžete přečíst. V normostraně (o cca 1800 znacích) je to něco přes stránku. Tady to vypadá kratší. Dost keců. Do komentářů můžete připsat nějakou kritiku.
Žila jednou jedna blecha Žofka. A nebyla sama. Měla spoustu příbuzných. Její rod se kdysi o pár desítek, možná stovek, generací dozadu zabydlel v kožichu jednoho opuštěného psa na ulici. Pobýval v jedné staré krabici a lidé mu nosili zbytky jídla, které nechtěli vyhazovat. A i kdyby jídlo vyhodili, snad by si to našlo cestu k nějakému opuštěnému tvorovi. Jídla měl někdy přebytek, jindy zase musel hledat, co by kde ukradl. Neustále se drbal, ale po nějaké době už blechy a další všelijaké breberky tolik nevnímal.

Blecha Žofka byla samotářka. Nejčastěji trávila čas na vrcholku psího ucha, kam málokterá z příbuzných chodila. Považovaly to za nestabilní místo. Žofku nebavilo neustále jít s davem. Omrzelo ji být pořád na stejném psovi. Nechápala, proč se nepřestěhují, když tenhle pes je už tak vysátý. Dokonce jí ho bylo líto. Ani neměl jméno. Většinou ho lidé nazývali psem, čoklem, zablešencem a podobně.

Jednoho dne v parku, kde pes seděl u chodníčku, aby si ho lidé všimli, šla okolo jedna paní, které dělala společnost jedna fenka kokršpaněla. Žofka se postavila na zadní a začala slintat. Její příbuzné ji varovaly: "Ať tě ani nenapadne tam skákat! Není to dobrý nápad!"

Ale Žofka se odrazila a už byla na fence, která se ihned začala škrábat zadní nohou. Konečně mám klid a celého psa jen pro sebe, pomyslela si Žofka, která měla radost, že dokázala odtrhnout se od rodiny.

"Ta špatně skončí," pravila její sestřenice Bětka.

Pár dní si v klidu žila. Na příbuzné si ani nevzpomněla. Brzy ale zjistila, proč si nepřály, aby odešla. Ucítila podivný puch, který ji omámil. Všimla si, že to jde z nějakého spreje, který panička stříká na svou milovanou výstavní fenku. Žofka se statečně dál držela. Utíkala z jedné strany psa na druhou, od uší k ocasu. Nebylo jí to nic platné, když se najednou ocitla ve vodě plné omamného aroma. Udusila se. Přestala dýchat. Marně si přála, aby se mohla vrátit zpátky na opelichaného psa. Pozdě pochopila, že dobře vyhlížející pes není známka dlouhodobého blešího života. Neměla už ani nikoho, kdo by jí uspořádal pohřeb.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 korela | 7. dubna 2015 v 21:05 | Reagovat

Pobavilo mě to :D

2 Zdebra | Web | 7. dubna 2015 v 21:24 | Reagovat

[1]: To jsem ráda. :D

3 Lawiane | Web | 14. dubna 2015 v 23:12 | Reagovat

Téda, to je ale mravní poučení! Vzpomněla jsem si na jednu svojí starou povídku o Marcelovi a bleše a mastných vlasech... :D Blechy jsou vlastně asi docela vděčné literární téma! :D

4 Zdebra | Web | 15. dubna 2015 v 20:08 | Reagovat

[3]: Nějakou povídku si matně vybavuju. :D
Jo, blechy jsou takový vtipný slovo. Ještě bych mohla napsat něco o takové té hře blechy, nebo o bleších písmenech. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Doporučuji:
_____________________________________________________________________________