Streamovací služby

1. července 2015 v 14:54 | Zdebra |  Žvanění

V dnešní době, kdy internet číhá na každém rohu, není tak složité se dostat k hromadám hudby. Nejenže si můžete hudbu stahovat, ale lze ji poslouchat i bez stahování. A jde to i mimo Youtube. A jde to i legálně!Osobně jsem nikdy nechápala, jak někdo může na Youtube poslouchat celé album nebo několik písní během vykonávání nějaké další činnosti. Když mi někdo pošle odkaz s nějakou písničkou, poslechnu si to, ale seká se to, když je to už někdy večer nebo v době, kdy se mi celkově všechno na netu seká. Navíc je malá pravděpodobnost, že na to vůbec kliknu. Takže pak to vypnu, když to není plynulej zvuk. A zase když já chci někomu něco poslat, musím jít na youtube a najít to tam, a mnohokrát se mi i stalo, že jsem se někomu chtěla pochlubit s něčím, co tam není. A někdy si to ani ten druhej nepřehraje. Většinou to mnou vyhledané video ani neotevřu, jen zkopíruju odkaz. Navíc, když jsou to videa, mám tendenci se na to dívat. Takže jsem pak rozhozená, když jsem u někoho na návštěvě, kde si domácí něco pustí a pak se překlikne na Facebook. Youtube je ale primárně o videích. Navíc spousta hudby tam je nelegálně, tak na co to podporovat?

Streamovací služby se postupně rozšířily až k nám. Ještě před pár lety Spotify v Česku nefungovalo. Když mi přišel mail, že je i u nás, zaradovala jsem se a hned jsem to vyzkoušela. No, vlastně se musím přiznat, že jsem měla program na změnu IP, aby mi fungovalo, takže jsem ho měla už dřív. Ale je to pohodlnější než youtube. A kdo si nechce nic instalovat, vystačí si s prohlížečovou verzí. (Ovšem po pár aktualizacích se to za rok změnilo, že to zapínám málokdy, protože se mi to neuvěřitelně seká.)

Se Spotify to u mě všechno začalo. Asi. Abych měla srovnání, vyzkoušela jsem si i Deezer, Rdio a Grooveshark, který je nyní zrušen. Deezer má jen prohlížečovou verzi. Rdio má i vlastní software, takže se nemusíte bát, že omylem zavřete prohlížeč s právě přehrávající se písničkou (i když obvykle se to ptá při zavírání více záložek). Po čase vyprší zkušební verze a začnou se přehrávat jen ukázky. Rdio a Deezer umí i scrobblit na last.fm. Grooveshark fungoval i bez registrace, ale není zrovna údajně legální. Google Play jsem chtěla zkusit, ale tam mi šly jen ukázky. Kdysi jsem na Seznamu narazila na MusicJet, který jsem vyzkoušela, ale pak odinstalovala. Teď si nevybavuju, jestli tam ze začátku šly celé písničky. Když jsem to vyzkoušela nedávno, byly tam jen ukázky. Řeč je pochopitelně o verzích zdarma.

Lze si platit i předplatné. U Spotify se ve free verzi po pár písničkách ozve nějaká ta reklama. Placené verze mají určitě ty výhody, že nepotřebujete připojení k internetu a můžete poslouchat i na mobilu (pokud máte nějakej ten chytrej). Na Googlu není jen hudba, ale i filmy a knihy. Za streamovací službu by se daly považovat i iTunes, kde se ve verzi zdarma jen přehrají ukázky, což se může hodit, když se nemůžete dočkat nějakého nového alba a už tam ty ukázky jsou. Pokud teda nejsou i jinde, např. na Amazonu. Dalo by se říct, že mezi takové služby patří i MySpace, Bandzone, Bandcamp. Podobně funguje i ruská stránka Myzuka, ale tam to nejspíš nebude zrovna legální. Rozhodně tam ale seženete cokoliv. A nesmím taky zapomenout na SoundCloud.

V různých článcích jsem narazila na další služby, které mám v plánu vyzkoušet: Rhapsody, Beats Music, Pandora (není v ČR), Jango, Musicovery, Earbits, Aupeo a určitě se najdou ještě nějaké další.

V dalších článcích se budu věnovat jednotlivým službám. Spotify nejspíš rozdělím na dva nebo více článků, protože ho znám nejvíc, dokonce se tam vyznám i ve finštině. Všude je možné objevovat novou hudbu podle toho, co posloucháte.


Otázky k diskuzi:

Na čem nejčastěji posloucháte hudbu?
Setkali jste se někdy s nějakou streamovací službou?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Doporučuji:
_____________________________________________________________________________