Drabble - ukázky

23. března 2018 v 20:30 | Zdebra |  Moje tvorba
V roce 2015 jsem objevila drabble na procvičování psaní. A tehdy jsem toho napsala dost. Bavilo mě to. Když jsem se do toho pustila letos, už to nebylo ono. Ty letošní mi přijdou trochu slabší a ne tak vtipné. Ale celkově to je všechno na jedno brdo. A taky mám i jeden v angličtině, ten sem ale zatím dávat nebudu. Rozhodla jsem se podělit se s vámi o nějaké ty kousky.

Drabble je krátký útvar obsahující 100 slov a většinou se do textu musí zakomponovat náhodně vybraná slova.Drabble 1


Slova: další, povolení, dochvilný, mňoukat


Usínali. Byli už v polospánku, když v tom najednou venku začaly hlasitě mňoukat snad všechny kočky z okolí. A přidávaly se další a další zvuky, když se zaposlouchali. Mají na to vůbec povolení? Pomyslel si. Vstal a šel do kuchyně. Vložil do kazeťáku kazetu, šel na balkon. Spustil tlačítko PLAY. Z repráčku se ozvalo hlasité štěkání a vytí. To trvalo pět minut. Když si šel lehnout, jejich spánek byl tak dochvilný, že by ani nepotřebovali žádné pohodlí na usínání. Do rána je nic neprobudilo. Jen budík, který ale v polospánku vyhodil z otevřeného okna. Znovu usnuli, měli ten den volno.

Drabble 2


Slova: Zelená, bambule, sloveso, zálivka, smutek


Když byl ještě malý kluk, pletl si sloveso a slovo. Jednou dostal pětku za to, že u celé věty napsal, že je to věta plná sloves. Bál se jít ten den domů. Po škole si sedl do parku na několik hodin na lavičku. Doma schytal už přímo ve dveřích takový poprask, až mu z hlavy spadla jeho oblíbená zelená čepice s bambulí. Rovnou do kočičího záchodu. Aby toho nebylo málo, jejich kočka na ni ještě spustila svou zálivku. Čepici už nechtěl ani vypranou. Tolik brečel, držel několik dní smutek. Od té doby ví, jak je to se slovesy a slovy.

Drabble 3


Slova: verš, hostina, lupy, stav, katalog


Cestou autobusem mu v hlavě na mysli vykvetl jeden pěkný verš, který si chtěl doma zapsat. Neměl po ruce mobil ani papír. Na svatební hostině jeho kamaráda uviděl jeden katalog. Když byl v takovém stavu, že se přestal ostýchat, vytrhl z něj stránku. Párátkem do ní vybodal dírky ve tvaru slov, co tvořila verš. Po hostině se většina lidí odebrala do jednoho klubu. Byl to rockový klub, tak se tam necítil zle. Dokud se před ním neobjevil jeden kluk, co měl lupy. Chlapec neustále házel hlavou v jeho blízkosti, ať se přesunul, kam chtěl. Bál se jít na i záchod.

Drabble 4


Slova: Taxametr, manšestráky, ošklivý, uváznout, zvěřinec

Seděl v taxíku a nemohl se dočkat, až přijede domů. Večer s Ní chtěl jít do kina, tak si chtěl převléct manšestráky. Taxametr už ukazoval velkou částku. Nechtěl uváznout v dopravní zácpě, ale nejspíš se tak stalo. Ošklivý den to byl. Pěšky by byl doma rychleji. Před domem pak potkal hotovej zvěřinec. Kočka, pes, nějaké dítě neslo bílou myšku a jeho společník potkana, ze stromu na strom lítala veverka, všude zpívali ptáci. V trávníku hrabal krtek, u stromu bylo mraveniště. Nepotřeboval chodit do zoo. Převlékl se a k Ní šel raději pěšky. Sprintem i poklusem. Zvonil asi stokrát. Nebyla doma.

Drabble 5


Miska, koloběžka, zlo

Kdysi dávno dostal k narozeninám koloběžku. Moc dlouho si jízdu na ní ale neužil. Pochlubil se s ní kamarádům, půjčoval ji každému, protože byl jediný a hrdý majitel koloběžky v okolí. Všichni měli JENOM kola a to pro ně byla nuda. Do týdne bylo po koloběžce. Byl velice naštvaný, když mu ji kamarád vrátil poškozenou. Začalo se v něm hromadit zlo. Od té doby nikomu jen tak nic nepůjčoval. Ztratil i většinu kamarádů, dokud neměl něco nového a nezačali škemrat. Všichni si do školy nosili svačiny v sáčcích, on měl na to speciální misku, kterou hned každý chtěl. Nakonec praskla.

Double Drabble


Slova: Třída, mučírna, strana, řízek, tkaničky

Na svá školní léta často vzpomínal. Nejčastěji v autobuse, což bylo skoro každý den. Nejvíce se mu vybavovaly všechny špatnosti od spolužáků. Nebyl zrovna nejoblíbenějším v kolektivu ve třídě. Nikdo se s ním nebavil. On neměl potřebu se začleňovat mezi ostatní. Učitelky ho do toho tlačily, ale měl svou hlavu.

Každou středu si nosil do školy ke svačině řízek, ale spolužák v lavici mu pokaždé s tím řízkem něco provedl, když si odskočil ze třídy na záchod. Jednou mu jednu stranu řízku položil do prachu od křídy, jednou ho obmotal tkaničkami, aby nešlo řízek vysvobodit. Tak moc se na svou svačinu těšil, ale vždycky ji musel vyhodit.

Základní škola pro něj o přestávkách byla jedna velká mučírna. Přesto se ale vždy těšil na každý školní den, že se naučí něco nového. Neplechy od spolužáků se snažil nebrát vážně. Ozbrojilo ho to. Dodávalo mu to potřebnou psychickou sílu. V pozdějších letech to bral pozitivně. Nezhroutil se kvůli jen tak něčemu.

Postupem času se začal se spolužáky víc přátelit. Už to nebyla ta hloupá děcka plné naschválů. S jedním spolužákem chodil do třídy i na střední, ale to možná byla chyba. Znal ho jako tichého hocha, tak tak měl problém se změnit.

* * *


To by mohlo stačit, ať toho není moc, a ať mám taky něco na příště.

* * *


Který drabble se vám líbí nejvíc?
A zkoušeli jste někdy něco takového? Odkud čerpáte slova? Jak často něco takového píšete?
Vyzkoušíte si napsat drabble na některá z následujících slov? - Povrch, polykat, močál, viditelný, šok
Navrhnete mi další slova?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vivienne | Web | 25. března 2018 v 10:29 | Reagovat

Vybrat nejlepší je fakt těžký. Líbí se mi 1.. u 2 a 4 jsem hlavní hrdiny litovala. a trojka mi přijde taková useknutá :D možná kdyby to bylo double drabble tak by tam vznikla komická tečka. :D
Obecně je to moc pěkné. A tedy klobouk dolů že píšeš fakt na slova. Já většinou jen píšu, a tu část se slovy nějak ignoruji :D
Uvidím jestli něco na tvá slova vymyslím..

2 Zdebra | 25. března 2018 v 12:33 | Reagovat

[1]: Jo, je to trochu useklé.
Já si to nějak neumím představit, že bych psala bez těch slov. To mě na tom právě baví, že se mám aspoň čeho chytit, když nevím, o čem psát.

3 Erin Walentine Sammael | Web | 28. března 2018 v 12:09 | Reagovat

Pěkně napsáno

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Doporučuji:
_____________________________________________________________________________